Trendy- jedne pojawiają się tylko na chwilę, wzbudzając mniejsze lub większe zainteresowanie, inne na stałe wpisują się w działania marek. Jakie są 3 najważniejsze trendy digital marketingu na najbliższy czas?

Zdaniem przewodniczej grupy eksperckiej Wykorzystanie Mediów Mixx Awards 2016 – Małgorzaty Węgierek, CEO Havas Media Group są to:

Beyond reality

Nasza rzeczywistość nie będzie szara i nudna, bo popularyzują się technologie, które nam ją uatrakcyjnią, czy wręcz zastąpią. Z jednej strony, możemy w ramach tego trendu mówić o rzeczywistości wirtualnej w mainstreamie. Technologia, która w latach 90. wyprzedziła swój czas, jest wreszcie na progu zagoszczenia na dobre w naszych domach. Mnogość urządzeń do odbioru rzeczywistości wirtualnej, oprogramowania, czy zaangażowanie w tę dziedzinę silnych mecenasów, jak Mark Zuckerberg, nie pozostawia wątpliwości, że będzie ona angażować nie tylko gadżeciarzy.

 

Z drugiej strony, mamy augmented reality, które też nie jest zjawiskiem nowym. Również odsuwane w kąt ze względu na bariery sprzętowe, wreszcie doczekało się masowego zastosowania w formie gry Pokemon GO. Jakkolwiek nie jest to rozwiązanie „ratujące życie”, skłoniło do skorzystania z AR miliony ludzi na całym świecie i zapewne odblokuje tę dziedzinę do kolejnych ciekawych zastosowań.

 

Storytelling

Nikt nie chce słuchać o markach, ich historiach czy produktach. To nie jest ciekawe, zwłaszcza w sytuacji, kiedy codziennie dociera do nas, za pośrednictwem coraz większej liczby kanałów mediowych, mnóstwo unikatowych, wręcz niesamowitych historii. I to zjawisko, którego nie sposób zignorować by samemu nie zostać zignorowanym jako marketer. Dlatego też, coraz częściej obserwujemy i sami rekomendujemy naszym klientom tworzenie kampanii w formie narracji. Mówimy o interakcji konsumenta z marką, pozwalającej na „zanurzenie się” w opowiadanej przez niego historii. Dzięki temu marki faktycznie są w stanie skutecznie konkurować o uwagę odbiorcy.

 

Świetnym przykładem są kampanie Procter and Gamble związane z Igrzyskami Olimpijskimi, gdzie wykorzystując historie sportowców i ich mam, marka przybliża nam swoje wartości czy #Likeagirl, w której za pomocą kontrowersyjnej komunikacji marka zabiera głos w istotnym dla grupy docelowej temacie.

 

Warto przytoczyć też naszą nagrodzoną w Cannes realizację dla marki Prima – Paczki wdzięczności. Wykorzystaliśmy prawdziwe wspomnienia Polaków związane z otrzymywanymi w okresie stanu wojennego paczkami, do wpisania 25-lecia marki w kontekst takiej samej rocznicy obalenia komunizmu w naszym kraju. Pomogliśmy obdarowanym odwdzięczyć się ich zachodnim darczyńcom. Całą akcją zainteresowały się media, a my nadaliśmy marce rozgłosu, którego nie udałoby się uzyskać nawet najlepiej wyreżyserowanymi fikcyjnymi historiami.

 

Innym przykładem jest tegoroczna niestandardowa kampania zrealizowana dla BNP Paribas – serial stworzony na potrzeby marki, emitowany nie jako format reklamowy, a samodzielny format telewizyjny. W tej formie marka ma znacznie większą szansę na przyciągnięcie i utrzymanie uwagi odbiorców, a jej wartości i produkty pokazane są  w dyskretny sposób.

 

Ekosystem danych

Dane nas otaczają. To, że wszystko w internecie jest mierzalne, i że każdy użytkownik zostawia tam po sobie dziesiątki śladów dziennie, jest aktualne od wielu lat i wykorzystywane w zakupie mediów programmatic, czy personalizacji wszelkiej maści. To trend aktualny od kilku lat, ale ciekawym nurtem w ramach niego jest to, że coraz więcej zjawisk rzeczywistych można zapisać w postaci danych i wykorzystać w kreatywny sposób.

 

To konsekwencja cyfryzacji naszej rzeczywistości, która daje reklamodawcom nowe możliwości. Kreacje reagujące na pogodę czy korki? Czemu nie! Billboardy wskazujące wolne miejsca w lokalach, gdzie można napić się danego napoju? A może nośniki informujące, że na antenie pojawia się najnowszy singiel Justina Biebera? To tylko kilka tegorocznych przykładów, gdzie dane pozwalają działaniom marek wpisać się w kontekst, a co za tym idzie, stać się bardziej wartościowymi (meaningful) dla odbiorcy, efektywnie wpływając na rozwiązanie  jego konkretnych  problemów..

 

Nurt ten wykorzystaliśmy w naszej tegorocznej realizacji dla marki Red Bull. Zależało nam na tym, żeby dotrzeć dokładnie do kierowców, którzy jadą na ferie. Wykorzystując dane na temat ich lokalizacji, prędkości, długości trasy, wreszcie kalendarza ferii w poszczególnych regionach, trafiliśmy dokładnie do osób, znajdujących się aktualnie „w trasie”. Tak emitowana reklama została nad wyraz dobrze odebrana właśnie dlatego, że dostarczyła kierowcom pewnej wartości w sytuacji, w której się aktualnie znajdowali.

– mówi Małgorzata Wegierek, przewodnicza grupy eksperckiej Wykorzystanie Mediów Mixx Awards 2016